Užkritusių akių vokų pakėlimas (blefaroplastika) – tai plastinės chirurgijos procedūra, kurios metu pašalinamas odos, raumenų ar riebalinio audinio perteklius virš akies.
Ji gerina regėjimo lauką, sumažina akių nuovargį ir padeda išvengti pasikartojančių akių uždegimų. Atlikus procedūrą, paciento žvilgsnis tampa atviresnis, o veidas – gyvesnis ir jaunatviškesnis.
Užkritusių akių vokų pakėlimas dažnai derinamas su botulino toksino injekcijomis, kurios padeda atpalaiduoti kaktos raumenis ir kovoti su veido mimikos raukšlėmis. Šias injekcijas atlieka ir „Belladerma“ klinikos specialistai.
Kada rekomenduojama vokų pakėlimo operacija?
Procedūra rekomenduojama pacientams, kuriems:
- Viršutinio voko oda dengia blakstienų liniją ir siaurina regėjimo lauką;
- Greitai pavargsta akys, jos pastoviai peršti ar ašaroja dėl dirginimo;
- Užkritę vokai sukelia pasikartojančius akių uždegimus;
- Netinka esama veido išraiška, atrodote pavargę, liūdni.
Operacija dažniausiai atliekama nuo 35 metų amžiaus, kai odos elastingumas pradeda mažėti, tačiau dėl paveldimumo ar įgimtų voko raumens ypatumų ji gali būti aktuali ir jaunesniems žmonėms. Nors dažniau kreipiasi moterys, procedūra yra vienodai efektyvi ir vyrams.
Kas sukelia vokų užkritimą?
Pagrindinė priežastis – odos elastingumo sumažėjimas, susijęs su senėjimu. Oda plonėja, mažėja kolageno, elastino ir hialurono rūgšties kiekis, todėl ji praranda tonusą. Virš akies ima formuotis odos klostė, kuri laikui bėgant nusmunka ant blakstienų.
Užkritę vokai taip pat gali būti paveldimi, atsirasti dėl lėtinių uždegimų, riebalinio audinio sankaupų ar ligų, tokių kaip blefarochalazė. Pastaruoju atveju voko oda patinsta ir praranda struktūrinį tvirtumą – atsiranda gležnumas, raukšlėtumas ir regėjimą trikdantis odos perteklius.
Kaip pasiruošti operacijai?
Pasiruošimo žingsnis | Kada atlikti / Tikslas |
Konsultacija su plastikos chirurgu | Konsultacijos metu įvertinama akių vokų būklė, paciento sveikatos istorija ir aptariami lūkesčiai. Tai leidžia parinkti tinkamiausią gydymo planą ir išvengti nenumatytų rizikų. |
Būtini kraujo tyrimai ir EKG | Tyrimai atliekami likus kelioms dienoms ar savaitei iki operacijos. Jie leidžia įvertinti bendrą organizmo būklę ir sudaro sąlygas saugiam nuskausminimui bei sklandžiam gijimui po operacijos. |
Nustoti vartoti kraują skystinančius vaistus | Vaistų kursą reikėtų nutraukti 14 dienų iki procedūros. Kitu atveju didės kraujavimo ir hematomų rizika operacijos metu. |
Atsisakyti rūkymo ir alkoholio | Bent 4 savaites iki operacijos nerūkykite ir nevartokite alkoholio. Nikotinas ir alkoholis lėtina žaizdų gijimą bei didina komplikacijų tikimybę. |
Nevalgyti ir negerti prieš operaciją | Jei operacija atliekama taikant bendrinę nejautrą, būtina 6 valandas prieš procedūrą nevalgyti ir negerti. Kitaip didėja aspiracijos rizika anestezijos metu. |
Atvykti be makiažo, papuošalų ir kontaktinių lęšių | Operacijos dieną veidas turi būti visiškai švarus, be dekoratyvinės kosmetikos ar aksesuarų. Tai būtina dėl higienos ir kad niekas netrukdytų tiksliai pažymėti pjūvio linijas. |
Kaip atliekama užkritusių vokų operacija?
Operacija atliekama taikant vietinę nejautrą, o jei kartu koreguojami ir antakiai ar kitos veido sritys – taikoma bendrinė nejautra. Chirurgas pažymi pjūvio liniją per natūralią viršutinio voko raukšlę. Per ją pašalinamas odos perteklius, kartais ir dalis raumenų bei riebalinio audinio.
Naudojant elektrochirurginius prietaisus, pjūvis būna itin tikslus, sumažinama kraujosruvų tikimybė. Žaizda siuvama plonais siūlais. Randas lieka beveik nepastebimas, nes slepiasi natūralioje raukšlėje.
Visa procedūra trunka apie 40–60 minučių. Pacientas į namus dažniausiai išleidžiamas po kelių valandų.
Kaip vyksta gijimo procesas?
Po operacijos pirmas kelias dienas aplink akis gali būti patinimas, kraujosruvos. Siekiant sumažinti nemalonius pojūčius, rekomenduojama šaldyti akių sritį, miegoti ant nugaros pakelta galva, vengti aktyvios veiklos, sunkių daiktų kilnojimo.
Pirmas kelias dienas taip pat reikėtų riboti ekranų žiūrėjimą, atsisakyti makiažo ir agresyvių kosmetikos priemonių. Siūlai išimami maždaug po savaitės. Veidą galima plauti jau kitą dieną, tačiau reikėtų vengti karšto vandens, saunų, baseinų ir saulės spindulių bent 4–6 savaites.
Kad randas būtų kuo mažiau matomas, naudojami specialūs tepalai. Gydytojas dažnai skiria ir antibiotikų lašų kursą, ypač jei pacientas linkęs į uždegimus ar jautrią odą.
Kokių problemų operacija nesprendžia?
Užkritusių vokų operacija nepašalina tamsių ratilų ar pigmentacijos paakiuose. Ji taip pat nekeičia mimikos raukšlių, kurios susiformuoja išoriniuose akių kampučiuose dėl aktyvios raumenų veiklos.
Norint koreguoti gilumines raukšles, atstatyti tūrį paakių srityje ar sumažinti odos pigmentaciją, rekomenduojamos papildomos procedūros: botulino toksino injekcijos, hialurono rūgšties užpildai, odos atjauninimas lazeriais ar biostimuliacinės procedūros. Šių metodų kombinacija užtikrina visapusiškesnį estetinį efektą.
Svarbu suprasti, kad blefaroplastika nestabdo senėjimo proceso. Laikui bėgant oda ir raumenys natūraliai praranda tonusą, todėl po kelių metų gali atsirasti poreikis papildomai koreguoti ne tik vokus, bet ir kitas veido sritis.
Reabilitacijos priemonės, kurios spartina gijimą
Greitesniam gijimui po užkritusių akių vokų pakėlimo operacijos gali padėti šios priemonės:
- Randų mažinimo geliai – padeda minkštinti gijimo vietą, mažina pigmentacijos ir randų išryškėjimo riziką.
- Limfodrenažinis masažas veido srityje – skatina limfos tekėjimą, mažina tinimą ir spartina audinių atsistatymą.
- Mikrosrovinė terapija – gerina kraujotaką, stiprina ląstelių regeneraciją ir odos tonusą.
Visos šios priemonės taikomos individualiai, atsižvelgiant į gijimo eigą ir paciento odos būklę.
Kiek laiko išlieka rezultatai?
Galutinis rezultatas matomas po 2–4 mėnesių, kai išblykšta pjūvio linija ir visiškai sugyja audiniai. Veidas atrodo pailsėjęs, žvilgsnis – atviresnis, o akių sritis įgauna lengvumo įspūdį. Rezultatai išlieka 5–9 metus ar ilgiau, priklausomai nuo odos elastingumo, gyvenimo būdo ir žalingų įpročių.
Senėjimo procesų operacija nestabdo, tačiau grąžina natūralią vokų padėtį ilgam. Kai kuriais atvejais, ypač jei žemas antakių lygis, rekomenduojama kartu atlikti ir kaktos ar antakių pakėlimą.
Kokios yra procedūros rizikos?
Kaip ir bet kuri kita chirurginė procedūra, vokų pakėlimas gali sukelti komplikacijų.
Dažniausios – laikinas patinimas, hematomos, akių sausumas, diskomfortas. Retesnės – infekcijos, randų hipertrofija, pjūvio asimetrija ar laikinas nesugebėjimas pilnai užsimerkti. Dauguma šių būklių yra laikinos, ypač jei pacientas uoliai laikosi gydytojo nurodymų pooperaciniam laikotarpiu.